ИСТОРИЯ РОССИИ
Мультимедиа-учебник
Главная Новости О нас Статьи Форум Анекдоты
Russian History  
Вы находитесь: Главная arrow Статьи arrow Документы по истории России до XVIII в. arrow Договорные грамоты Великого Новгорода с Иваном III и Казимиром IV (1470-1471 гг.)
 
История России: XX век
Пользователь

Пароль

Запомнить меня
    Забыли пароль?
История России: XIX век

Rambler's Top100

Договорные грамоты Великого Новгорода с Иваном III и Казимиром IV (1470-1471 гг.)
Список статей
Договорные грамоты Великого Новгорода с Иваном III и Казимиром IV (1470-1471 гг.)
Страница 2

Проект договора Короля Польского и Великого князя Литовского Казимира с Великим Новгородом

 

1470—1471 г.

 

Се яз честны король полскии и князь великий литовьскии докончил есми мир с нареченным на владычьство с Феофилом, и с посадники новогородцкими, и с тысяцкими, и з бояры и с житьими, и с купци, и со всем Великим Новымъгородом. А приехаша ко мне послове от нареченаго на владычьство Феофила, и от посадника степенного, и от тысяцкого степенного Василья Максимовичя, и от всего Великого Новагорода мужей водных посадник новогородцкии Офонос Остафьевичь, посадник Дмитреи Исаковичь, и Иван Кузмин, сын посадничь, а от житьих Панфилеи Селифонтовичь, Кирило Ивановичь, Яким Яковличь, Яков Зиновьевичь, Степан Григорьевичь. Докончял есми с ними мир и со всем Великим Новымъгородом, с мужи водными.

1. А держати ти, честны король. Велики Новъгород на сей на крестной грамоте. А держати тобе, честному королю, своего наместника на Городище от нашей веры от греческой, от православнаго хрестьянства. А наместнику твоему без посадника новогородцкого суда не судити. А от мыта кун не имати. А Великому Новугороду у твоего наместника суда не отъимати, опричь ратной вести и городоставлениа. А судити твоему наместнику по новогородцкои старине.

2. А дворецкому твоему жити на Городище на дворце, по новогородцкои пошлине. А дворецкому твоему пошлины продавати с посадником новогородцким по старине, с Петрова дни.

3. А тиуну твоему судити в одрине с новогородцкими приставы.

4. А наместнику твоему, и дворецкому, и тиуну быти на Городище в пятидесяти человек.

5. А наместнику твоему судити с посадником во владычне дворе, на пошлом месте, как боярина, так и житьего, так и молодшего, так и селянина. А судити ему в правду, по крестному целованью, всех равно. А пересуд ему имати по новогородцкои грамоте по крестной, противу посадника; а опричь пересуда посула ему не взяти.

6. А во владычень суд и в тысяцкого, а в то ся тебе не вступати, ни в манастырские суды, по старине.

7. А пойдет князь велики московский на Велики Новъгород, или его сын, или его брат, или которую землю подъимет на Велики Новъгород, ино тебе нашему господину честному королю всести на конь за Велики Новъгород и со всею с своею радою литовскою против великого князя, и боронити Велики Новъгород. А коли, господине честны король, не умирив Великого Новагорода с великим князем, а поедешь в Лятцкую землю или в Немецкую, а бес тебе, господине, пойдет князь велики, или его сын, или его брат, или кою землю подоимет на Велики Новъгород, ино твоей раде литовской всести на конь за Велики Новъгород, по твоему крестному целованию, и боронити Новгород.

8. А что Ржова, и Великиа Луки, и Холмовски погост, четыре перевары, а то земли новгородцкие; а в то ся тебе, честному королю, не вступати, а знати тебе своя черна куна, а те земли к Великому Новугороду. А Ржеве и Лукам и Холмовьскому погосту, и иным землям новгородцким и водам от Литовской земли рубежь по старине.

9. А сведется новгородцу суд в Литве, ино его судити своим судом, и блюсти новгородця как и своего брата литвина, по крестному целованию. А сведется суд литвину в Великом Новегороде, ино его судити своим судом новгородцким, а блюсти его как и своего брата новгородца, по крестному целованию також.

10. А сведется поле новгородцу с новогородцом, ино наместнику твоему взяти от поля гривна, а двема приставом две денги; а учнут ходити за сречкою на поле, ино взяти твоим приставом две денги.

11. А в Русе ти и мати за проежжеи суд, через год, сорок рублев, а держати ти десять варниць в Русе; а в Водцкои земле имати ти за проежжеи суд, через год, тритцать рублев, а в Ладоге ти пятнадцать рублев; а с Ижеры два рубля; а с Лопци рубль, за проежжеи суд, через год. А по иным волостем по новогородцким имати тобе пошлины по старине, а Новугороду, пошлин не таити, по крестному целованию.

12. А вывода ти, честны король, из новогородцкои отчины не чинити, а челяди не закупати, ни даром не примати.

13. А подвод по новогородцкои отчине не имати ни твоим послом, ни твоему наместнику, ни иному никому ж в твоей державе.

14. А черна куна имати ти по старым грамотам и по сей крестной грамоте. А на Молвотицях взяти ти два рубля, а тиуну рубль за петровщину; а на Кунске взяти ти рубль; а на Стержи тритцать куниць да шестьдесят бел; а с Моревы сорок куниць да восмьдесят бел, а Петровщины рубль; а в осенине полрубля; а в Жабне дватцеть куниць да восмьдесят бел, а в петровщины рубль, а мед и пиво с перевары по силе; а на Лопастицях и на Буицях у чернокунцов по две куници и по две бели, а слугами бела; а на Луках нашь тиун, а твои другой, а суд им наполы; а торопецкому тиуну по новогородскои волости не судити; а в Лубокове и в Заклинье по две куници и по две бели, а Петровщины сорок бел; а во Ржеве по две куници и по две бели, а с перевары мед, пиво по силе. А в новогородцких волостех, ни на Демоне, ни на Цене, ни на Полонове не надобе иное Литве ничто ж, ни черны куцы не брати. А иных пошлин тобе, честны король, на новгородцкие волости не вкладывати через сию крестную грамоту.

15. А сведется вира, убьют сотцкого в селе, ино тебе взяти полтина, а не сотцкого, ино четыре гривны, а нам вир не таити в Новегороде; а о убистве вир нет.

16. А что волости, честны король, новгородцкие, ино тебе не держати своими мужи, а держати мужми новогородцкими. А что пошлина в Торжку и на Волоце, тивун свои держати на своей чясти, а Новугороду на своей чясти посадника держати. А се волости новогородцкие: Волок со всеми волостми, Торжок, Бежичи, Городець Палець, Шипин, Мелеця, Егна, Заволочье, Тир, Пермь, Печера, Югра, Вологда с волостми.

17. А пожни, честны король, твои и твоих муж, а то твои; а что пожни новогородцкие. а то к Новугороду, как пошло.

18. А дворянам з Городищи и изветником позывати по старине.

19. А на Новгородцкой земле тебе, честны король, сел не ставити, ни закупати, ни даром не примати, ни твоей королевой, ни твоим детем, ни твоим князем, ни твоим паном, ни твоим слугам.

20. А холоп или роба, или смерд почнет на осподу вадити, к тому ти, честны король, веры не няти.

21. А купець пойдет во свое сто, а смерд потянет в свои потуг к Новугороду, как пошло.

22. А приставов тебе, честны король, не всылати во все волости новогородцкие.

23. А у нас тебе, честны король, веры греческие православные нашей не отъимати. А где будет нам, Великому Новугороду, любо в своем православном хрестьянстве, ту мы владыку поставим по своей воли. А римских Церквей тебе, честны король, в Великом Новегороде не ставити, ни по пригородом новогородцким, ни по всей земли Новогородцкои.

24. А тиуну твоему в Торжку судити суд с новогородцким посадником; також и на Волоце, по новогородцкои пошлине, новгородцким судом; и виры и полевое по новгородцкому суду.

25. А что во Пскове суд и печять и земли Великого Новагорода, а то к Великому Новугороду, по старине.

26. А умиришь, господине честны король, Велики Новъгород с великим князем, ино тебе взяти, честному королю, черны бор по новогородцким волостем по старине одинова, по старым грамотам, а в иные годы черны бор не надобе.

27. А Немецкого двора тебе не затворяти, ни приставов своих не приставливати, а гостю твоему торговати с немци нашею братьею.

28. А послом и гостем на обе половины путь им чист, по Литовской земле и по Новогородцкои.

29. А держати тебе, честны король, Велики Новъгород в воли мужей волных, по нашей старине и по сей крестной грамоте.

30. А на том на всем, честны король, крест целуй ко всему Великому Новугороду за все свое княжество и за всю раду литовскую, в правду, без всякого извета. А новогородцкие послове целоваша крест новогородцкою душею к честному королю за весь Велики Новъгород, в правду, без всякого извета.

 

 

Памятники русского права. Вып. II. М., 1953. С. 247—259.

 

 

Только зарегистрированные пользователи могут оставлять комментарии.
Пожалуйста авторизируйтесь или зарегистрируйтесь.

Комментарии

Powered by AkoComment 2.0!



 
Copyright © 2005-2017 Clio Soft. All rights reserved. E-mail: clio@mail.ru T= 0.022181 с. Яндекс.Метрика